Osjećate bol u zubima nakon buđenja? Uzrok bi moglo biti noćno škrgutanje zubima (bruksizam ). Noćno škrgutanje zubima ili pak jak stiskanje čeljusti danas je česta pojava. Uzrok takve pojave može biti povezan sa stresom, što potvrđuju neka od provedenih istraživanja. Kod ljudi koji nesvjesno noću škrguću zubima dolazi do oštećenja zubi.
KAKO OTKRITI BRUKSIZAM?
Ovaj problem može duže vrijeme ostati neotkriven, a najčešće na ovu pojavu upozore bližnji koji primijete škrgutanje tijekom sna. Bruksizam se ne mora uvijek manifestirati više ili manje glasnim škripanjem zubi, pa u takvim situacijama niti okolina ne može upozoriti na ovu pojavu, Pacijenti koji pate od bruksizma stomatologu se javljaju s već postojećim promjenama na zubima ili zagrizu. Mnogi simptomi mogu upućivati na bruksizam, a to mogu biti:
- jutarnja bol u zubima
- preosjetljivost zubi na dodir i druge podražaje
- bol u žvačnim mišićima
- jutarnje glavobolje
- osjećaj boli u uhu i oko čeljusnog zgloba
- kod dnevnog stiskanja zubi, osjet mišićne napetosti
- kod buđenja čvrsto stisnuta i napeta usta
Bruksizma je poremećaj koji se ne bi trebao zanemariti, jer može dovesti do mnogih drugih oštećenja i problema. Mogući uzroci ove pojave su:
- stres
- napetost
- anksioznost
- ortodontske anomalije
SUMNJATE NA BRUKSIZAM – JAVITE SE STOMATOLOGU
Kod škripanja zubi sile koje nastaju puno su jače nego kod normalnog žvakanja.
Upravo zbog tih povećanih sila na zubima, dolazi do oštećenja zubi, a najčešća su prekomjerno trošenje plohe zuba i pojačanje krivog zagriza.
Puno je jednostavnija terapija kod pacijenata koji rano prepoznaju simptome i dok još nema promjena na zubima ili su one minimalne.
Posljedice bruksizma moguće je prevenirati udlagom za zube, koja se stavlja na gornji ili donji dio zuba. Izrada udlage je personalizirana, uzimaju se precizne mjere, a otisci se šalju se na izradu u laboratorij.
Kod pacijenata kod kojih se kasno otkrije ova pojava, uočljiva su oštećenja zubnih ploha ili cakline. Ovisno o nastalim promjenama, stomatolog će pacijentu predložiti adekvatnu terapiju.
Ukoliko zagriz nije ozbiljno promijenjen, uz ostale intervencije, korekcije su moguće i ortodonskom terapijom. Također može postojati potreba za intervencijom protetskim nadomjescima kako bi se sačuvao novi zagriz i izbjegla se nova oštećenja ili pucanje zuba.